Ako som dostala nečakaný dar v masajskej dedine v Keni.

Autor: Michaela Baláková | 14.12.2012 o 8:01 | (upravené 14.12.2012 o 8:10) Karma článku: 10,80 | Prečítané:  1241x

Okrem obligátneho safari sme v rezervácii Masai Mara navštívili aj chudobnú masajskú dedinu blízko hraníc rezervácie. Niektoré masajské dediny sú sebestačné a bohaté ( to znamená, že majú niekoľkotisícové stáda dobytka) a niektoré sú žiaľ veľmi chudobné. Prečo je to tak? Pretože 90% ich pôvodných území boli Masajom odňaté a museli sa presťahovať za hranice rezervácie do menej vhodných oblastí pre ich tradičný život.  To v praxi znamená menšie a chudobnejšie pastviny pre dobytok, problémy s pitnou vodou, ktorú neraz donášajú z veľkej diaľky, ako aj veľa ďalších problémov.  Preto niektoré komunity, ktoré sa na túto situáciu ťažšie adaptujú, umožňujú turistom návštevu svojich dedín aj chýž a predávajú im svoje výrobky, aby si takto aspoň trochu privyrobili.

Po uvítacom tanci mužov a potom žien nám ukázali 2 chyže aj zvnútra. Neuveriteľné malé a chudobné priestory.

Keď som sa s barlami vyšuchtala von, akurát jeden z Masajov nám ukazoval, ako mačetou vyrábajú suveníry z dreva. Patrik, starešina tejto dedinky a zároveň náš masajský sprievodca, nám vysvetľoval, ako prebieha tradičný masajský život.

Ak si dobre pamätám Martinove slová, Patrik študoval na Oxforde (dostal štipendium) a rozhodol sa nezostať na „Západe", ale vrátiť sa do svojej dediny a pomôcť jej ju zveľadiť.

Zrazu sa k nám primotalo malé krásne dievčatko. Nemalo ani 2 roky. Pribehla ku mne, dotkla sa ma a so smiechom ušla. Toto sa opakovalo niekoľkokrát, až Patrik, jej otec, niečo povedal svojim a zobrali ju preč. Ale ona sa stále za mnou vracala, tak som mu povedala, že nech ju nechajú, že mne to nevadí.

Kľakla som si na zem a nechala sa ňou skúmaťJ Potom som roztvorila náruč a ona sa pritúlila. Tak som ju zdvihla na ruky a ona sa veľmi tešila, hrala sa mi s vlasmi, a pod. Bolo to veľmi milé. A zrazu prišiel nečakaný dialóg:

Patrik: chceš ju?

Ja: Prosím?!?

Patrik: No, či ju chceš?

Ja: Ako to myslíš??

Patrik: no, či si ju nechceš zobrať...

Ja: .... stojím v nemom úžase a nechápem...

Patrik: no vieš, ja mám veľa detí a nebudem schopný ich zabezpečiť tak, ako by si som prial. S Lilien ste si zjavne padli do oka, tak sa pýtam, či si ju nechceš adoptovať...

Ja: to mi naozaj len tak ponúkaš svoje dieťa??

Patrik: nie len tak. Cítim, že si dobrý človek a vidím, ako Lilien na Teba reaguje, čiže preto Ti to hovorím

Ja: No dobre, ale veď to nie je len tak adoptovať dieťa

Patrik: áno, viem.  Je to veľa byrokracie, ale dá sa to zvládnuť a myslím si, že keby si chcela, Lilien by bola u Teba 3ťastná

Ja: dobre, jedna vec je moje rozhodnutie, či vôbec chcem niečo také spraviť, ale druhá vec je, či je to dobré pre Lilien?? Dieťa narodené v keňskej savane presunuté do strednej Európy?

Patrik: to je vec vztťahu a nie miesta. Pokiaľ ju budeš ľúbiť a umožníš jej pochopiť, odkiaľ je a prečo je s Tebou, bude to v poriadku.

Ja: dlhé mlčanie

Patrik: rozmysli si to. Idem zavolať jej mamu.

Stojím stále s Lilien na rukách a rozmýšľam, čo sa to vlastne deje. Príde Martin, náš sprievodca a poviem mu, čo sa práve udialo. Pýta sa ma, či by som do toho išla. Samozrejme, v tej chvíli neviem odpovedať.

Patrik sa vráti s mamou Lilien. Ona nehovorí po anglicky, len si ma obzerá. Po chvíli niečo povie Patrikovi a náš rozhovor pokračuje:

Patrik: moja manželka hovorí, že si dobrý človek a keď sa rozhodneš si Lilien adoptovať, radi Ti ju zveríme.

Ja: ............

Patrik: a ešte mi povedala, že si Lilienina druhá mama.

Ja: ............

Zrazu Lilienina mama niekam odbehla a vrátila sa zo stánku, kde predáva svoje výrobky. Doniesla mi šnúrku, na ktorej je z kosti vyrobený krásny sloník a zavesila mi ho na krk. Pobozkala Lilien, ktorá je stále v mojom náručí a niečo jej povedala, na čo sa Lilien na mňa pozrela a pobozkala ma na líce.

Ja: Patrik, čo jej povedala?
Patrik: Že si jej druhá mama...

Ja: mlčanie...

Patrik: máš čas, rozmysli si to.

Ja (odľahčene): dobre, popremýšľam doma. Hm, a možno sa ja vrátim do Kene a budem žiť tu s LilienJ

Patrik (vážne, ukazujúc na jednu chyžu): Ak sa vrátiš, tento dom bude Tvoj a môžete tam spolu s Lilien bývať...

Ja: ......

Vírilo mi hlavou všetko možné. Nakoniec som im nechala pre malú všetky doláre, ktoré som mohla oželieť, zobrala som si od Patrika mailovú adresu a povedala som mu, že si to rozmyslím a ozvem sa mu.

Opäť neuveriteľný zážitok. Mala som z toho veľmi zmiešané pocity- od potešenia, že mi behom pár minút niekto chce zveriť to najcennejšie čo má, po absolútny úžas, že čo sa mi to práve stalo.

Po návrate domov som si prečítala pár kníh o medzinárodnej adopcii a faktom je, že ešte neviem, čo spravím. Dám si čas. Čo viem ale určite je to, že si ma toto dievčatko a jej rodičia nevybrali len tak. Prešla som už kus sveta a nikdy sa mi nič podobné nestalo. Už som rozbehla kroky na adopciu na diaľku, čo znamená, že ju zaradia do toho projektu a prostredníctvom tejto organizácie budem finančne podporovať jej vzdelanie.  Ostatné ukáže život.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?